WordPress nasıl Türkçeleştirilir?

Eğer wordpressi Türkçe dışında bir dil dosyasıyla kurduysanız Türkçeleştirme için aşağıdakileri uygulamalısınız.
Wordpress Türkçeleştirmesi 2 adımdan oluşur.

  1. WordPress Yönetim Panelini Türkçeleştirme
  2. WordPress Temasını Türkçeleştirme

WordPress Yönetim Panelini Türkçeleştirmek için öncelikle http://www.wordpress-tr.com/indir/dil-dosyalari adresine gidin ve kullandığınız wordpress dil dosyasına uygun Türkçe dosyayı indirin. Dosyayı indirdikten sonra zipli dosyadan çıkarın. FTP dizininizdeki wp-includes klasörünün altındaki languages klasörüne yollayın. languages klasörü yoksa paniğe kapılmayın klasörü kendiniz oluşturun. Ardından ana dizininizdeki wp-config.php dosyasını açın. define (‘WPLANG’, ); yazan kısmı; define (‘WPLANG’, ‘tr_TR’); şeklinde değiştirin. (indirdiğiniz dosya adına göre tr_TR kısmı değişebilir dikkat edin.) Yönetim paneliniz ve tarih bilgileriniz türkçeleşti.
Wordpress Temasını Türkçeleştirmek çok kapsamlı bir konu. Ben genel bilgileri vereceğim sadece. Detaylı bilgi isteyenler http://www.wordpress-tr.com/wordpress-tema-turkcelestirme-rehberi/ sayfasındaki rehbere gözatmalılar.
Benim blogumda kullandığım tema Green Valley 1.0 teması. Ben bu temadaki dosyalara göre anlacağım. ancak farklı tema kullanıyorsunuz diye endişelenmeyin. Çünkü tema dosyalarında genellikle aynı şekilde işler. Bu yüzden wordpressi daha çok seviyoruz.
Aşağıdaki dosyalarda yapacağınız değişiklkler nereleri etkiler bir görün öncelikle.
style.css: Tema dosyanızın stil dosyalarının bulunduğu dosyadır. Uzman değilseniz ve sitenizin şeklini şemalini bozmak istemiyorsanız kurcalamamanızı tavsiye ederim.
searchform.php: Arama formu dosyasıdır.
comments.php: Yorumlar kısmının bulunduğu dosyadır. Leave reply, name, mail vs… yazan yerler bu dosyadadır.
404.php: bulunamayan sayfalarda ziyaretçilerin karşısına çıkacak sayfadır.
search.php: Arama sonuçlarınızın görüntülendiği sayfadır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta şu: Bazı temalarda arama sonuçlarında linkler ve devamını oku yazıları çıkmaz. Bu nedenle search.php yi sadece başlıkları görüntüleyecek şekilde ayarlayın. Mesela benim search.php dosyam şu şekilde.
[php]

 

Arama Sonuçları

yazar: Konu:

Bulunamadı. Farklı bir kelime denermisin?


 [/php]
index.php: ana sayfadaki orta kısımı ve bazı temalarda arşivler kısmını
sidebar.php: Yan menü bileşenlerini ekleyeceğiniz yerdir. Mesela eklenti kodlarının büyük bir kısmı buralarda kullanılır.
page.php: Sabit sayfalarınız. Örnek “About”
archive.php: Bu dosyada kategorilere veya tarih arşivi dosyalarına tıklandığında gösterilecek listeleme şeklinde değişiklik yapabilirsiniz.
functions.php: Ayarlarla ilgili bir dosyadır. Temaların büyük çoğunluğunda Türkççeleştirme konusunda dokunulması gerekmeyen bir dosya.
single.php: Eklediğiniz iletilerin tamamını göründüğü sayfalar
header.php: Temanızın üst kısımındaki kodların bulunduğu doosyadır. Site başlığı adı sabit sayfalar gibi dosyalar buradadır.
footer.php: Sitenizin alt kısımındaki dosyalarınız buradadır. Tema sahibinin adı copyright ve benzeri notlar.
Ek olarak bottom.phpyi anlatayım benim temada yok ama kullanılan çok tema var.
bottom.php: Bu genellikle sitenin alt kısmındayan menü bileşenlerinin kullanıldığı temalardır. 2 veya 3 kolon vardır. Ancak bu demek değildirki her 3 kolonlu temada bottom.php dosyası vardır. Çünkü bazı temalarda bu kodlar footer.php de yer alır.

2 yorum

  1. Selam,
    Sadece takvimi nasıl Türkçe’leştirebilirim? Admin panelimi İngilizce kullanmaya alıştım. Takvim için setlocale kodu nereye girilmeli onu bulamadım. Teşekkürler.
    mz

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.