Favicon oluşturma ve Sitenize favicon ekleme

favicon.jpg
Favicon sitenizin adres satırının yanında bulunan resimlere denir. Favicon oluşturma ve Sitenize favicon ekleme oldukça kolaydır. Favicon oluşturma işini online olarak yapan siteler var.
Bilgisayarınızdaki bir resmi favicon olarak kullanmak istiyorsanız http://www.html-kit.com/favicon/ adresine gidin. Gözat kısmından dosyanızı seçin. Ardından Generate FavIcon.ico butonuna tıklayın. Burda dikat edeceğiniz husus resmin çok büyük olmaması. Ben 300×300 ebatlarında bir resmi oluşturdum. Resim oluştuktan sonra download kısmından bilgisayarınıza kaydedin.[ads]
İndirdiğiniz dosyayı açtığınızda içinden bir resim(favicon.ico) ve bir klasör(extra) çıkacak. Resmin adı favicon.ico eğer ücretli bir hostingden dosyanızı yayınlayacaksanız favicon.ico dosyanızı ftp sunucunuza yollayın. Ardından <head> tagının hemen altına aşağıdaki kodları ekleyin.
[php]
[/php]
Eğer wordpressinize favicon ekleyecekseniz head tagı header.php dosyanızın içindedir.Favicon dosyanızı ücretsiz bir hosting de yayınlayacaksanız extra klasörünün içindeki png dosyasını resim yolu olarak kullanmalısınız.
Bu yazıda Acemi Blogcunun Favicon nasıl oluşturulur yazısından faydalanılmıştır. Daha kapsamlı bir yazıdır okumanızı tavsiye ederim.

4 yorum

  1. teşekkürler.ama php sitelere animasyonlu faviconları nasıl ekleyeceğiz.bilgin var ise ve bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkürler.

  2. benim php sitem yok fakat siteme bende eklemek istiyorum nasıl uygulicam yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.