Dicle Dizisi

“Bu diziye www.dicledizisi.com adresinden daha çabu ulaşabilirsiniz.”

ATV de başlayacak olan dicle dizisinin tanıtımını izlediğimde hatunu görüp çarpıldım. Aşka sürgün dizisinde mahsun kırmızıgül’ün eşinin kardeşi baldızı rolündeydi. Sıla dizisinden daha iyi bir dizi geliyor sanki. Sanırım konu yine töreler aşiret vb… şeyler. Neyse başlasında görelim.

Yörenin en güçlü ağası Seyit Hekimhan, gördüğü bir düş üzerine dördüncü kez evlenmeye karar verir; fakat gelin olarak seçtiği kız, Kahyası Halizat’ın  kardeşi Mustafa’nın sevgilisi Zal’dır.Düğün günü Zal ve Mustafa kaçarlar. Seyit Hekimhan bunun üzerine Kahyası Halilzat’ın  öz kardeşi Mustafa ve Zal’ı öldürmesini ister eğer Halilzat  emrini yerine getirmezse Seyit Hekimhan 30 gün sonra Halilzat’ın sevgilisi Dicleyi çiftliğin ortasında infaz edecektir.Çaresiz Halilzat kardeşi Mustafa ve Zal’ın peşine düşer.Bu sırada Seyit Hekimhan’ın İstanbul’da yaşaya üvey kardeşi Ferhat  çiftliğe gelir ve bir süre sonra Ferhat Dicle’ye aşık olur.[ads]
BAŞLICA KARAKTERLER;
SEYİT HEKİMHAN Sayit Hekimhan yörenin en güçlü ağasıdır.Babası Hanbey Hekimhan on sene önce felç geçirince çiftliğin ve işlerin başına geçmiştir.Uçsuz bucaksız araziler üzerinde  tarım yapar.Üç kez evlenmiştir.Fakat hiç çocuğu olmamıştır.Tüm tebası kısır olduğunu bilmektedir ama bu hiçbir şekilde dillendirilmez.Seyit Hekimhan bir gece rüyasında bir düş görür.Düşünde yeni bir eş ve bir oğul müjdelenmektedir.   
ZAL
 19 yaşındadır.Seyit Hekimhan’ın  arazisi içinde bulunan bir dağ köyünde yaşamaktadır.Seyit Hekimhan onu kendisine eş olarak seçmiştir.Oysa Zal yüzünü bir kez gördüğü bu adamla evlenmek istememektedir fakat kimsenin Seyit Hekimhan’a hayır deme hakkı yoktur.Fakat Zal Mustafa adında bir genci sevmektedir ve düğünden birkaç gün önce Mustafa’yla birlikte İstanbul’a kaçarlar.
MUSTAFA Halilzat’ın erkek kardeşi 21 yaşında.Seyit Hekimhan’ın  evlenmek üzere olduğu Zal’a aşıktır ve düğünden birkaç gün önce Zal’la birlikte İstanbul’a kaçarlar.Zal ve Mustafa İstanbul’da yeni bir hayata kavuşacaklarını düşünürlerken ikisini de öldürmek üzere Mustafa’nın abisi Halilzat’ın peşlerinden İstanbul’a geldiğini bilmezler.
HALİLZAT Seyit Hekimhan’ın çiftliğinin kahyası 26 yaşında .Dicle adında bir nişanlısı var bir hafta sonra evlenecekler.Erkek kardeşi Mustafa Seyit Hekimhan’la evlenmek üzere olan Zal ile kaçınca.Seyit Hekimhan tarafından Kardeşi Mustafa ve Zal’ı öldürmekle görevlendirilir. Halilzat   30 gün içersinde kardeşi Mustafa  ve Zal’ı öldürmediği taktirde Seyit Hekimhan nişanlısı Dicle’yi çiftliğin ortasında  infaz edeceğini söyler.Halilzat sevdiği kadını kurtarmakla kardeşini  öldürmek arasında kalmıştır.
DİCLE Halilzat’ın nişanlısı.Çok güzel bir genç kız 19 yaşında.Zal ile Mustafa’nın  kaçması üzerine Seyit Hekimhan tarafından çiftliğe hapis edilir.30 gün içersinde Halilzat kardeşi Mustafa  ve Zal’ı bulup öldürmezse  Seyit Hekimhan tarafından infaz edilecektir.
FERHAT HEKİMHAN Seyit Hekimha’nın İstanbul’da avukatlık yapan kardeşi.Düğün için çiftliğe gelmiştir gelişen olayları görünce abisiyle çatışmaya girer.Masum bir kızın 30 gün içersinde öldürülmesine karşıdır  duruma mani olmak ister fakat Seyit Hekimhan  kararını çoktan vermiştir.


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.