Cep telefonu klozetten pis

Cep telefonları, klozet kapağı, kapı kolu hatta ayakkabı altından bile çok mikrop barındırıyor. İşte bir doktorun cep telefonunda tespit ettikleri…
Doktorlar, cep telefonlarının klozet kapağından daha çok bakteriyi barındırdığı uyarısında bulundu.
İngiltere`nin Manchester Metropolitan Üniversitesi`nden mikrobiyologlar, her bir santimetrekaresinde onbinlerce mikrobun yaşadığı cep telefonlarının tuvalet kapağının yanı sıra ayakkabı tabanlığı veya kapı kolundan da daha çok bakteri barındırdığını belirtti.
Sürekli el altında olması ve yaydığı ısı da normalde ciltte bulunan tüm bakteriler için cep telefonlarını ideal bir üreme ortamı haline getiriyor.[ads]
Mikrobiyolog Joanna Verran, bu bakteriler arasında hastane enfeksiyonuna yol açan MRSA`nın yakın akrabası ve sivilceden, zatürree ve menenjite kadar birçok hastalığa neden olan `staphylococcus aureus`un da bulunduğuna dikkat çekti.
Çanta ve ceplerde tutulan mobil telefonların sürekli el altında olduğuna ve yüze yakın tutulduğuna da değinen Verran, “başka bir deyişle cep telefonları vücudumuzla en çok temas eden ve tuvalet kapaklarından daha çok bakteri barından eşyalar. Bu durum, sıcak ve uygun ortamlarda tuttuğumuz cep telefonlarının bu tip mikropların rahatça üremesi için uygun bir ortam yaratıyor“ dedi.
Bazı cep telefonu üreticileri, kullanıcılara telefonlarını antibakteriyel mendillerle silmelerini öneriyor.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.