Bu sitenin katili sensin!

Blogu iyice savsakladığımın farkındayım.  Özellikle yazmıyorum. Neden mi farzedelim ki kimseye bir faydam dokunsun istemiyorum artık.  Dokunacaksa da çevremdekilere dokunsun yada bana bir şekilde ulaşabilenlere. Tabi eşref saatime denk gelirlerse.
Bu noktaya nasıl ve neden geldim. Gerçi bu sadece bana özgü birşey değil. Bir çok blogcuyla webmasterla beraber bu noktaya geldik. Takip ettiğim blogların çoğu güncellemeyi azalttı ya da pes edip bıraktı.  Sebep ne mi??  Muhtemelen emeklerinin karşılığını alamayışları.  Hem madden hem de manevi yönden. Sadece masraflarımızın karşılığını alamasak gene neyse çoğumuz zaten zevk için birilerine yardımcı olabilmek için, türk interneti adına birşeyler yapabilmek için blogluyoruz. Ancak biri gelir ukalalık yapar, biri hakaret eder, birinin sorularına yanıt vermezsin demediğini bırakmaz ne artistliğin kalır, ne ukalalığın ne de şerefsizliğin. Ana bacı düz gidende var ya neyse..
Şimdi bir siteye giriyorsunuz işinizi görüyorsunuz gidiyorsunuz. Yazıya bakıyoruz 300-500 kez okunmuş. Altında 1 tane teşekkür notu yok. Siz günlük hayatınızda böylemi yapıyorsunuz size yardımcı olan insanlara.  (şimdi sinirlenip sen kim oluyorsun deyip pencereyi kapatabilirsin bir dahada buraya girmeyebilirsin. Hiç umurumda değil.  Ama ne olacak biliyormusun. İnternette birkaç yıl sonra aradığın hiç bir bilgiyi kolaylıkla bulamayacaksın. Düzgün siteler kalmışsa hepsi ücretli olacak. Bakın bugün ödev sitelerine hepsi ücretli oluyor. Bedavaya sana A yı B yi öğretmeyecekler.
Çoğunuz sanıyorsunuzki siz bu siteye girdiniz diye site sahibi para kazanıyor hemde çok para kazanıyor. Öyle bir şey yok.  Eğer site sahibi gösterim usulü reklam almamışsa (ki bu tarz reklam verenler oldukca azaldı) veya pop-up (hani siteye girdiğinizde başka sitelerde açılır ya) reklam almamışsa sizin bu siteye girmenizin bana maddi olarak hiç bir kârı yoktur.  Aksine çok fazla kullanıldığında (bant genişliği dolduğunda) ekstradan ücret ödüyorum. Ne kazanıyorum. Son bir haftada sitelerimde 900 kez gösterdiğim reklamlara sadece 3 kez tıklanmış ve ben 0,2$ hesabıma para geçmiş. Böl 7 güne bak günlük yevmiyem kaça geliyor. E hal böyle olunca siz yazıp çizermisiniz birşeyler paylaşmak istermisiniz. Bu işlerden geçimini sağlayan insanlar var. Çok şükür ben o durumda değilim. Benimki hobi amaçlı. Maddiyat kaygısı taşımıyorum. Masraflarımı çıkarsa kafi ancak onuda çıkarmıyor. Üstüne birde bir sürü laf hakaret yiyoruz.
Bu yazıyı niye yazdım ne saçmaladım diye düşünüyor musunuz? Sadece Türk internet kullanıcılarından siteme girenleri birazcık bilinçlendirmek için. Bu yazıya başlarken aslında bu aralar neler yaptığımı anlatacaktım ama çok farklı bir noktaya geldi. Bende neler yaptığımı silip siteyle neden uğraşmadığımı yazdım. Hadi bye.

3 yorum

  1. aman abi ben bu sitenin katili değilim 🙂 bende kapatmayı düşünnüyorumda değil… bakalım hayırlısı..

  2. bizim insanlara insanca yazarsan olmaz… sitenin heryerini reklam doldurcan sonrada yalandan yazcan bedava kontor işte açık saçık videolar bedava sora bedava lig tv yazmalısın birde hemen tıkla msn şifresi çal konularını blogla millet bu saçma sapan aslı olmayan şeylerle uğraşırken reklamlardanda bi kaç virüs yesin :)) o zaman sitelerimizi severler :))

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.